Biuletyn Informacji Publicznej Domu Kultury "Krzemień" w Szczecinie

Strategia działalności - Biuletyn Informacji Publicznej Domu Kultury "Krzemień" w Szczecinie

STRATEGIA DZIAŁALNOŚCI DOMU KULTURY “KRZEMIEŃ” w SZCZECINIE na lata 2023 - 202

 

SPIS TREŚCI

misja i wizja

edukacja

wydarzenia

sąsiedzka

finansowanie

organizacja zatrudnienia

promocja

ewaluacja – badania - reakcja

 

 

MISJA, WIZJA

 

„Krzemień” to POŁĄCZENIA twórcze i społeczne. 

To różne linie biegnące z wielu miejsc, które spotykają się we wspólnym punkcie. To twórcze iskrzenie wytworzone podczas kontaktu z drugim człowiekiem. To wspólna mapa myśli budująca obraz świata bliskiego wielu, jednocześnie mający wpływ na odkrywanie i budowanie samego siebie.

 

„Krzemień” to WYDARZENIA kulturalne.

To miejsce będące gotowe na emocje – z zakresu wszystkich sztuk. To scena, która w odpowiednich warunkach ma generować doznania uniesień odbioru wydarzeń artystycznych - czy to muzyka, teatr, kino, taniec, wystawy, spotkania, multimedia, interdyscyplinarność – w nowoczesnej przestrzeni, dostępnej dla odbiorców bez żadnych wykluczeń. To jedyne tak wielofunkcyjne miejsce na prawobrzeżu Szczecina. Obecnie jedyna scena i widownia tego formatu w Szczecinie. 

 

„Krzemień” to EDUKACJA artystyczna i kulturowa.

Każdy człowiek jest indywidualnością, każdy ma swoją własną opowieść, którą może przedstawić innym. Sztuka jest związana z ewolucją otwierania swojego wnętrza i przedstawiania go drugiemu człowiekowi. Towarzyszy temu ekscytacja, emocje, radość tworzenia, czasami też obawy i troska
o samego siebie. Naszym celem jest wspieranie tego procesu, poprzez stwarzanie odpowiednich warunków do rozwoju poczucia własnej wartości i nabywania umiejętności artystycznych. „Krzemień” to też miejsce uwrażliwiania swojego wnętrza na otaczający świat i zjawiska kultury.

„Krzemień” to OTWARTOŚĆ i aktywność lokalna. 

Nie może być przypadkiem iż wzdłuż północnej ściany nowo powstałego obiektu ciągnie się ul. Sąsiedzka. Bycie otwartym dla innych to w dzisiejszych czasach szczególnie istotne zadanie. Chcemy zbliżać, łączyć, motywować, dawać pole do inspiracji i działania. Chcemy być miejscem, które udostępniając narzędzia i możliwości sprzyja tworzeniu relacji międzyludzkich - ponieważ dystans społeczny nigdy nie może determinować i ograniczać wzajemnych pragnień, zachowań i chęci dawania siebie drugiemu człowiekowi.

 

DK “Krzemień” ma być nowoczesnym miejscem sprzyjającym pierwszemu kontaktowi z kulturą dla mieszkańców osiedli Prawobrzeża Szczecina. Ma nie tyle podążać, co samemu wytyczać szlak właściwego działania i oddziaływania domu kultury. Być wzorem funkcjonowania zarówno
w obszarze programowym jak i organizacyjnym. Oferować program działalności z wykorzystaniem jak najlepszych narzędzi.

W swojej aktywności ma opierać się na trzech filarach: edukacji artystycznej i kulturowej, wydarzeniach kulturalnych, działalności włączającej lokalną społeczność. 

 

EDUKACJA

 

Edukacja kulturalna i artystyczna jest istotną częścią oferty funkcjonowania domu kultury wobec społeczeństwa. Dla Domu Kultury “Krzemień’ w Szczecinie ma ona szczególne znaczenie z uwagi na charakterystykę obszaru jakim jest Prawobrzeże Szczecina - to właśnie tutaj “Krzemień” jest ważnym, często pierwszym miejscem kontaktu lokalnej społeczności z kulturą i twórczością artystyczną.

 

W dalszym ciągu strategia prowadzenia działalności w obszarze edukacji artystycznej opierać się będzie na jej samodzielnej organizacji. Wyklucza się wynajem sal i przestrzeni podmiotom prywatnym prowadzącym działalność związaną z edukacją artystyczną (wyjątkiem mogą być jedynie działania o charakterze niecyklicznym). Ten sposób prowadzenia działalności gwarantuje realizację założeń związanych z misją DK “Krzemień”. Pozwala również na pełną kontrolę oferty wobec zamierzonych działań.  Wiąże się z pełną odpowiedzialnością za jej efekty, co jednak właściwie funkcjonujący dom kultury powinien przyjąć jako swój naturalny obowiązek.

Po trzech latach działalności w DK “Krzemień” działają już m.in: Akrobatyka, Aktywny senior, Break dance, Ceramika dla dzieci, Ceramika młodzież/dorośli,  Chór rozrywkowy, DanceUp,  Gitara, GraMUZA, Projektowanie Mody, Kreatywne zajęcia plastyczne,  Kurs gry na perkusji, Malarstwo
i rysunek, Malarstwo i rysunek - młodzież i dorośli, Perkusja dla dzieci, RytMISIE, Sensoplastyka, Szachy, Tango,  Taniec irlandzki, Taniec ludowy, Taniec orientalny, Taniec użytkowy, Taniec współczesny, Ukulele, Ukulele dla każdego, Zajęcia artystyczne dla seniorów, Zajęcia wokalne, Zumba Fitness, JuniorActiv, Latino Solo,  Pracownia projektowania graficznego, Radio Krzemień, StarDizajn, Studio Muzyczne, Taniec Irlandzki dorośli, Pianino, Fotografia, FitoKreacje, Studio Muzyczne, KrzeMISIE. Te grupy zostaną podtrzymane. 

 

W dalszym ciągu nie powstały jednak grupy teatralne.  Ich zafunkcjonowanie jest jednak niezbędne - tym bardziej, iż na nich - oraz na ich opiekunach - opierać się będzie rolę lidera w tworzeniu spójnych działań z udziałem wszystkich pracowni. Dziś poszczególne pracownie pracują na swój charakter, lecz w przyszłości będą również oferować wkład w tworzenie wspólnych działań i projektów z innymi grupami artystycznymi.  

 

Nie zostały zaistniały również stałe grupy związane z mediami audio i video. Do tej pory nie powstało również Studio Muzyczne. Ich powstanie - podobnie jak utworzenie dziecięcego zespołu wokalnego -  również założone jest w procesie rozwoju DK “Krzemień”. 

Należy również dołożyć starań w celu utworzenia pracowni skierowanych dla odbiorców młodzieżowych.

 

W dobie świata wirtualnego - w którym poniekąd wszyscy się poruszamy – świata skurczonego, internetowego, globalnej wioski usług, doznań, ocen i porównań, oferta nie nosząca na sobie znamion wtórności, będąc jednocześnie promieniującą na otoczenie i okrywającą nowe obszary funkcjonowania - w miejscu które ma być dla lokalnej społeczności swoistym „punktem pierwszego kontaktu” z kulturą – jest rzeczą istotną.

W świetle tego, zadanie jakie stawia przed sobą Dom Kultury Krzemień powinno wiązać się więc z poszukiwaniem takich form i narzędzi zarządzania edukacją artystyczną i kulturalną, aby skutecznie pobudzać komunikację i interakcje pomiędzy odbiorcami, sztuką i jej twórcami.

 

Jedną z proponowanych metod jest interdyscyplinarność, czyli sięganie i mieszanie ze sobą rożnych kierunków, narzędzi czy form ekspresji kulturowej. Umożliwi to na nowe eksploatowanie kultury oraz eksperymentowanie z nią. Interdyscyplinarne spojrzenie na kulturę pozwoli traktować ją jako laboratorium zmiany społecznej, a ta przecież jest jednym z celów funkcjonowania domów kultury.

 

Nowoczesny dom kultury to właśnie w dużej mierze laboratorium kultury, w którym nie tylko kultury i sztuki się uczy, ale przede wszystkim się ją tworzy. Interdyscyplinarne projekty kulturalne to coś więcej niż wykorzystanie nowych mediów, to przede wszystkim narzędzie pobudzania kreatywności zarówno w odbiorze, jak i w tworzeniu kultury. Interdyscyplinarne ujęcie kultury jest też odzwierciedleniem współczesnej rzeczywistości, w której działają instytucje kultury — otoczenia mobilnego, elastycznego, w którym różne dziedziny życia, takie jak nauka, sztuka oraz polityka funkcjonują bez dystansu i przenikają się nawzajem.

 

Dla właściwego funcjonowania obszaru edukacji artystycznej uwaga zostanie zwrócona na następujące filary:

- otwartość zarówno na współpracę, jak i na odbiorcę
- elastyczność i wymykanie się schematom
- wspieranie interdyscyplinarności, tworzenie połączeń pomiędzy różnymi rodzajami sztuk 

 

Idea interdyscyplinarności ma przyświecać tworzeniu całej oferty edukacji kulturalno-artystycznej. Pozwoli to nie tylko na uatrakcyjnienie jej formy, ale równieżna zbudowanie silnych więzi i relacji pomiędzy uczestnikami wszystkich zajęć artystycznych prowadzonych przez dom kultury.

Zamierzeniem DK “Krzemień” będzie również tworzenie wspólnych wydarzeń z udziałem różnych grup artystycznych. Wydarzenia te będą miały charakter widowisk, w dużej części będą transmitowane “na żywo” pozwalając na dotarcie do szerokiego grona odbiorców.
 

WYDARZENIA

 

Na chwilę obecną DK “Krzemień” jest organizatorem lub udostępnia swoją przestrzeń dla 100-120 wydarzeń rocznie. Ten stan zostanie podtrzymany. Warunki jakie już dziś oferuje Dom Kultury Krzemień sprawiają, że wykorzystanie jego potencjału do realizacji scenicznych wydarzeń kulturalnych (muzycznych, teatralnych, filmowych, multimedialnych, wystawienniczych i innych) organizowanych na najwyższym poziomie jest zadaniem oczywistym i niezbędnym. Strategia zakłada dalszy rozwój działalności DK Krzemień w kierunku tworzenia istotnego dla miasta Szczecin miejsca prezentujacego cenionych artystów, których twórczość niesie walory kulturotwórcze, emocjonalne i rozrywkowe – tak istotne z punktu widzenia odbiorców pragnących przeżywać doznania rodzące się w wyniku bezpośredniego kontaktu ze sztuką i kulturą.

 

DK “Krzemień” po pierwszych trzech latach działalności jest już miejscem wyposażonym w szereg niezbędnych urządzeń scenotechnicznych, służących właściwej realizacji wydarzeń. Na obecną chwilę brak jest jednak jeszcze nagłośnienia frontowego - i to jego zakup ma istotne znaczenie. Wartość zakupu odpowieniej klasy urządzeń przekracza możliwości budżetowe wynikające z dotacji podmiotowej. Środki te będą musiały być przez instytucję pozyskane.

 

Wydarzenia kulturalne organizowane przez dom kultury muszą być z jednej strony prowadzone na jak najwyższym poziomie merytorycznym, odpowiadać na potrzeby różnopokoleniowych grup odbiorców, z drugiej zaś strony spełniać założenia planu finansowego. Sala widowiskowa DK “Krzemień” posiada jednak odpowiednie warunki związane z ekonomicznością organizacji dużej ilości interesujących wydarzeń, a doświadczenie w ich przygotowywaniu i przeprowadzaniu pozwoli je wykorzystywać. Podstawą realizacji wydarzeń z udziałem artystów profesjonalnych przez Dom Kultury Krzemień będą obustronne umowy uznające wpływy pochodzący z transakcji biletowych jako jedyne środki pieniężne, mogące zabezpieczać koszty związane z organizacją wydarzenia (takie jak: honorarium, noclegi, catering, ochrona, dodatkowe urządzenia techniczne, dodatkowa obsługa osobowa, opłaty licencyjne; z wyłączeniem ewentualnych działań, które mogłyby być realizowane ze środków Domu Kultury Krzemień w celach autopromocyjnych).

 

Wyjątkiem od tej reguły będą mogły być jedynie wydarzenia organizowane ze srodków celowo pozyskanych, ze srodków zewnętrznych, bądź wydarzenia noszące znamiona istotnych dla działalności, których zasadność wydatkowania została ujęta w planie finansowym. W przypadku wydarzeń organizowanych przez podmioty komercyjne (między innymi firmy eventowe, menagmenty), zasady użyczenia sceny wraz z niezbędną infrastrukturą oraz obsługą osobową będą obostrzone zapisami ujętymi w cenniku oraz regulaminie Domu Kultury Krzemień.

 

Nowym zadaniem dla DK “Krzemień” będzie również rozpoczęcie działalności dotyczącej realizacji szkoleń tematycznych i merytorycznych związanych z działalnością kulturalną. “Krzemień”  stanie się w tym zakresie ważnym miejscem, skupiającym uwagę środowisk kulturalnych w regionie, oferującym dostęp do wiedzy,  tworzącym impulsy rozwoju. Działanie takie będzie oznaczać również korzyść dla kadry DK “Krzemień”.

 

Rolą DK “Krzemień” będzie również zagospodarowanie działalności Amfiteatru w Żydowcach. Należy jednak zwrócić uwagę na niewystarczający obecnie stan infrastrukturalny obiektu, co w dużej mierze uniemożliwia organizowanie w tym miejscu wydarzeń z uwzględnieniem standardów dotyczących bezpieczeństwa, obsługi widza, czy wymagań technicznych. Zadaniem DK “Krzemień” będzie również dążenie do poprawy tego stanu poprzez monitorowanie, zgłaszanie, poszukiwanie środków finansowych.

 

“SĄSIEDZKA”

 

Działalność DK “Krzemień” opiera się o trzy strategiczne filary. Tym trzecim, funkcjonującym obok działalności edukacyjnej oraz organizacji wydarzeń jest otwartość na współpracę i relację, włączanie lokalnej społeczności do tworzenia domu kultury. Dziś jest to jeszcze obszar, który wymaga zadbania. Nie można dopuścić aby działalność domu kultury obrazował “pawilon usług kulturalno-artystycznych”. Dynamizacja strefy “Sąsiedzka” będzie kluczowa dla dalszego rozwoju DK “Krzemień”.  

Domy kultury powszechnie identyfikowane są jako miejsce umożliwiające realizację oddolnych inicjatyw kulturalnych mieszkańców lokalnego środowiska. Nie inaczej będzie w przypadku funkcjonowania DK Krzemień i jego otwartości na działania mieszkańców osiedla Podjuchy ale i innych części miasta Szczecin i okolic. Wsparcie (przede wszystkim merytoryczne, rzeczowe, sprzętowe, osobowe, lokalowe) interesujących przedsięwzięć leży w interesie zarówno instytucji jak i całego otoczenia, i niewątpliwie może przyczynić się do budowania i zacieśnienia dobrych relacji społecznych i partnerskich.

 

Dom kultury to swoista własność wspólna lokalnej społeczności. Warto, aby świadczyła o tym przestrzeń instytucji, ale i obszar wokół niej. Zwiększy to identyfikację użytkowników z miejscem, sprawi, że chętniej będą je odwiedzać, czując się z nim utożsamieni i za niego współodpowiedzialni.

Wskazane jest bowiem, aby społeczność lokalna postrzegała DK Krzemień jako miejsce, w których chce spędzać swój wolny czas, odpoczywać i spotykać się ze znajomymi, czyli tzw. „trzecie miejsce”, które obok domu i pracy stanowi ważny punkt ich codzienności. Niezwykle istotne jest więc tworzenie pozytywnego stosunku emocjonalnego, który umożliwi stworzenie swoistej więzi pomiędzy instytucją kultury, jej kadrą a użytkownikami. Sprawi także, że odbiorcy chcą spędzać
w niej więcej czasu.

 

Kolejnym, istotnym obszarem łączącym działalność instytucji z otoczeniem jest przestrzeń zielona znajdująca się w otoczeniu Domu Kultury Krzemień. Już obecne jej elementy (ścianka wspinaczkowa, mała architektura, mały amfiteatr) dają już dziś nadzieję na uzyskanie efektu zainteresowania.

W ślad za nimi powinny iść jednak dalsze inicjatywy, które korzystnie wpłyną na wzmocnienie relacji i pozytywnego odbioru działalności Domu Kultury Krzemień. Mogą to być na przykład:

  • –  ogródek z kwiatami pielęgnowany przez mieszkańców
  • –  strefa z leżakami
  • – zewnętrzny obszar wystawienniczy

Odbiorcy będą odwiedzać wspomniane przestrzenie nie tylko, aby korzystać z dostępnej oferty kulturalnej, ale również aby spędzać czas w otoczeniu rzeczy postrzeganych jako piękne, inspirujące, dające wytchnienie, zadowolenie ale i wzmocnienie lokalnej tożsamości i przynależności.

Przestrzeń działalności kulturalnej to nie tylko mury instytucji, ale przede wszystkim otoczenie, w którym na co dzień przebywają odbiorcy oferty kulturalnej. Odbiorcy mają prawo oczekiwać, że DK “Krzemień” stanie się aktywnym uczestnikiem zmian na rzecz poprawy otoczenia, nie tylko w sferze artystycznej, ale także społecznej. To w ten sposób Dom Kultury Krzemień stanie się ważnym punktem nie tylko na fizycznej mapie, ale i na planie codzienności swoich użytkowników, kształtują łączące ich z nim więzi, wpływając zarówno na poziom uczestnictwa w kulturze, jak i na większą wrażliwość na sztukę.

 

FINANSOWANIE

 

Dotacja podmiotowa, którą posługuje się DK “Krzemień” nie jest wartością wystarczającą do prowadzenia działalności na oczekiwanym poziomie. Trafne i niezbędne jest zatem dalsze używanie narzędzi służących generowaniu przychodów - prowadzeniu odpłatnych form zajęć pozwalających zatrudnić instruktorów czy, sprzedaż biletów na organizowane przedsięwzięcia czy wynajmowaniu powierzchni - w tym Sali Widowiskowej - zewnętrznym organizatorom wydarzeń. 

Niezbędne będzie dalsze aktywne działanie w celu pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Funkcjonowanie jednostek kultury w głównej mierze jest determinowane formą pozyskiwania przez nie źródeł finansowania na prowadzenie bieżącej działalności lub realizację projektów celowych. Wzrost efektywności pozyskiwania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych będzie jednym z głównych zadań dyrektora Domu Kultury “Krzemień”. W tym celu nie należy ograniczać się jedynie do tworzenia kolejnych wniosków grantowych. Istotne będą również aktywne starania, nawiązywanie relacji partnerskich, negocjacje, spotkania w celu poszukiwania wspólnych, dobrych rozwiązań.

 

DK“Krzemień” nie będzie wynajmował powierzchni i pomieszczeń podmiotom, których działalność odbiega od charakteru i działalności statutowej domu kultury.

 

ROZWÓJ ZATRUDNIENIA

 

Obecnie w Domu Kultury “Krzemień” w Szczecinie zatrudnionych jest 7 osób

Oprócz dyrektora oraz głównej księgowej są to: specjalistka ds. administracji i kadr, specjalista ds. administracji technicznej, specjalistka ds. edukacji artystycznej i kulturowej, specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń, specjalista ds. promocji i komunikacji społecznej. Ilość osób zatrudnionych jest jednak wyraźnie zbyt niska w stosunku do stojących przed DK “Krzemień”  wyzwań, zadań i oczekiwań. 

Z uwagi na obszary niezbędne do zagospodarowania związane są z dużym i ciągle rosnącym zainteresowaniem działalnością DK “Krzemień” ważne jest wzmocnienie zatrudnienia zarówno w obszarze administracyjno-finansowym jak i merytorycznym (zwłaszcza w zakresie obsługi technicznej, obsługi widza a także w zakresie pozyskiwania środków finansowych). 

 

PROMOCJA

 

Dom Kultury “Krzemień” w Szczecinie jest realizatorem wielu działań w obszarze kulturalnym i edukacyjnym. Ich organizacja jest możliwa dzięki modelowi funkcjonowania otwartemu na współpracę i partnerstwa, jednak  w całości opartemu na możliwości finansowania z wykorzystaniem generowanych przychodów.

Z uwagi na konieczność prowadzenia takiego modelu działalności niezwykle istotnym zadaniem jakie stoi przed naszą instytucją jest utrzymywanie działań promocyjnych na optymalnym poziomie. Ich realizacja ma bezpośredni wpływ na powodzenie organizacji wszystkich wydarzeń i działań edukacyjnych - w tym blisko czterdziestu pracowni artystycznych czy średnio ponad stu wydarzeń rocznie. Przychody z tej działalności w znaczącym stopniu zasilają budżet DK “Krzemień”, umożliwiając tworzenie wspomnianej oferty programowej ale mając też duży udział w pokrywaniu kosztów stałych instytucji. Dlatego dbałość o narzędzia promocyjne jest w sposób szczególny niezbędna dla jej funkcjonowania.
 

Po 3 latach działalności następujące narzędzia wymagają rozwinięcia, odświeżenia lub naprawy:
 

  • STRONA INTERNETOWA  - obecna nie jest już w stanie w sposób komunikatywny podołać prezentacji całości oferty. Zbudowana 3 lata temu dziś jest zwyczajnie "za ciasna", na obecny postęp technologiczny i wzrost oczekiwań odbiorców nieresponsywna, nie posiadająca rozwiązań mogących ułatwić odnalezienie i korzystanie z mnogości informacji. Należy przy tym zaznaczyć, iż w stosunkowo nieodległym czasie - na przestrzeni najbliższych miesięcy - działalność programowa DK “Krzemień” ulegnie dalszemu poszerzeniu - w tym o szeroką ofertę organizacji szkoleń, rozbudowę strefy “Sąsiedzka” skierowanej do społeczności lokalnej, czy potrzebę prezentacji zwiększającej się ilości pracowni artystycznych (na chwilę obecną jest to już blisko 40 pracowni).
  • LAYOUT KOMUNIKACJI WIZUALNEJ - komunikacja wizualna DK “Krzemień” opiera się na przyjętym stałym schemacie łączących się ze sobą grafik, których zadaniem jest identyfikacja odbiorcy z miejscem. Przyjęcie takiego sposobu promocji było trafne, jednak obecnie w celu utrzymania uwagi odbiorców, system ten wymaga dostosowania do aktualnej oferty oraz odpowiedniego odświeżenia.
  • REALIZOWANIE FORM REKLAMY OUTDOOROWEJ i TRADYCYJNEJ - istnieje konieczność zewnętrznego i fizycznego eksponowania treści informacyjnych skierowanych do odbiorców o gorszym statusie cyfrowym lub cyfrowo wykluczonych, w tym seniorów stanowiących ważną grupę odbiorców oferty DK “Krzemień”. Podjęte zostaną kroki w celu możliwości wyeksponowania i  wykorzystywania treści informacyjnych dotyczących działalności DK “Krzemień” z użyciem m.in. własnych słupów ogłoszeniowych zlokalizowanych w wybranych miejscach Prawobrzeża Szczecina.

 

EWALUACJA – BADANIA - REAKCJA

 

Instytucje kultury funkcjonują w warunkach turbulentnych zmian otoczenia, jednak niezmienna pozostaje wartość funkcji kulturalno-wychowawczej i poznawczej. Współczesne instytucje kultury działają w środowisku pozbawionym stabilności, co wymaga nieustannego monitorowania procesów społecznych, prognozowania przyszłości i wdrażania innowacyjnych sposobów postępowania.

Dom Kultury Krzemień, w trosce o swą konkurencyjność, musi stale rozpoznawać i definiować zmieniające się uwarunkowania i potrzeby grup docelowych. W kontekście zmian dotyczących podejścia do kultury i uczestnictwa w kulturze taka aktywności jest niezbędna do przygotowywania oferty jak najlepiej dopasowanej do potrzeb odbiorców. Uczestnicy oczekują, by propozycje instytucji kultury nadążały za sposobem ich funkcjonowania i komunikacji. Duże znaczenie ma też wzajemne zrozumienie oraz partycypacja odbiorców w tworzeniu „produktu” kultury, co jest zgodne z filozofią otwartości domu kultury, dostępności i wykorzystywania jego oferty. Manifestuje się to w odwrocie od „nienazwanego”, zunifikowanego konsumenta na rzecz zindywidualizowanego odbiorcy i wpisaniu instytucji kultury w model funkcjonowania nisz rynkowych, generujących wokół siebie społeczności adresatów, odbiorców i nabywców.

 

Dlatego strategia funkcjonowania już teraz zakłada systematyczne działania w celu rozpoznawania potrzeb społecznosci. Dzieki temu możliwe będą:

- weryfikacja wyjściowych założeń
- dostrzeganie zmian
- docieranie do nowych grup społecznych i poznawanie ich oczekiwania wobec domu kultury (np. nowi mieszkańcy, młodzi rodzice szukający zajęć dla dzieci)
- identyfikowanie „białych plam” na mapie działalności

Prowadzenie badań dotyczących odbioru prowadzonej działalności i oczekiwań społecznych wcale nie musi oznaczać ponoszenia kosztów związanych z zatrudnianiem firm badawczych. Podobne działania będą przeprowadzane w ramach działalności domu kultury w oparciu o organizację warsztatów z elementami badawczo – animacyjnymi.

 

 

 

Szczecin, kwiecień 2023 r.